Friday, July 23, 2010

School Supplies

Last week, I started buying school supplies for my kids.  I am almost done buying just their class supplies (no clothes or shoes yet) and have already spent a small fortune.  Can someone please tell me why a binder costs $2.50?  And why do Ryan and Kasi have to have a separate one for each class?  And each one needs dividers, which cost another $1, and then the filler paper that is $.75 a pack...it's ridiculous. 

I also have to buy Ryan a scientific calculator, which is going to cost me $15 at registration, because they have to have a specific one.  He also needs specific colored gym shorts and tshirts.  I don't know how people who are on a stricter budget than us afford all this.  Hell, I don't know how we are going to afford all this.

1 comment:

Kristin at My Art and the Mom in Me said...

I already feel the effects and my girls are only in PRESCHOOL.. They each need to bring a plastic storage box filled with very specific items. :(